Art. 767 § 1. k.p.c. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Skargę rozpoznaje sąd właściwy ze względu na siedzibę kancelarii komornika.
Skarga nie przysługuje na:
Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych wprowadziła urzędowy formularz skargi na czynności komornika wraz z obowiązkiem doręczenie wymienionego formularza dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej oraz stronom i uczestnikom obecnym podczas czynności dokonywanej poza kancelarią.
Art 767 § 31. k.p.c. Skarga może być wniesiona na urzędowym formularzu.
Skarga na czynności komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego (zgodnie z art. 126 k.p.c.) i powinna zawierać:
Skargę wnosi się w terminie tygodniowym od dnia:
Art. 7673 § 1. k.p.c. Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę, której braków nie uzupełniono w terminie. Na postanowienie sądu o odrzuceniu skargi służy zażalenie.
Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania, w dwóch egzemplarzach. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia.
Art 7672 § 2. k.p.c. Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności, chyba że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma dokonanie czynności.
Do rozpoznania skargi właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Wniesienie skargi do sądu wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 50,00 zł. Sąd rozpoznaje skargę w terminie tygodniowych od dnia jej wpływu. W przypadku stwierdzenia braków formalnych skargi, sąd wezwie stronę do ich uzupełnienia.